středa 24. prosince 2014

TRADIČNÍ VÁNOČKA


V naší rodině patří ke tradičnímu pečivu na Štědrý den a na Vánoce vánočka. Pečeme ji už dlouhá léta podle tradičního rodinného receptu, který se předává už asi čtvrtou nebo pátou generaci. Nejdřív ji připravoval a pekl jen můj táta, ale postupem času přebírám štafetu. Když jsme byli malí, těsto se zadělávalo vždy 23. prosince mezi 23. a 24 hodinou, nechala se kynout do rána a pekla se na Štědrý den ráno. Ale dnes už zaděláváme těsto a pečeme den před Štědrým dnem, aby bylo ráno co posnídat.Suroviny (1 větší vánočka nebo 2 menší):
0,5 l mléka
3-4 lžíce třtinového cukru
1 kvasnice
1 máslo
1/2 Hery
3 žloutky
250 g cukru moučka
500 g hladké mouky
500 g polohrubé mouky
1/2 lžičky mletého anýzu
1/4 lžičky mleté vanilky
na špičku nože soli
rozinky, brusinky, sušené nebo kandované ovoce


Postup:

1) Do 0,5 l oslazeného vlažného mléka dejte kvasnice a zadělejte na kvásek.

2) Utřete máslo, Heru, žloutky a mletý cukr (cukr prosejte).

3) Vzešlé kvasnice nalijte na utřenou směs a uhněťte těsto s prosátou hladkou i polohrubou moukou. Přidejte anýz, vanilku a sůl. Těsto nesmí být úplně tuhé, ale mělo by se bez problémů odlepovat od krajů misky.

4) Přendejte těsto do druhé mísy, poprašte po vrchu hladkou moukou a nechte kynout v teple cca 3-4 hodiny.

5) Jakmile bude těsto nakynuté, vyklopte ho na vál. Pokud budete chtít dvě menší vánočky, těsto si rozdělte na poloviny. Každou část rozdělte na 9 dílů (2 menší). Spodní část vánočky se pletou ze 4 dílů, prostřední ze 3 dílů a poslední horní ze 2 dílů. 

6) Každý díl prokládám rozinkami a sušeným/kandovaným ovocem (pokud máte raději přímo zamíchané do těsta, tak přidejte vše, co chcete mít ve vánočce v kroku číslo 3.

7) Jakmile je vánočka upletená, zapíchněte 3 špejle na kraje a doprostřed, aby se vánočka nerozjela a pěkně držela tvar.

8) Vložte do trouby předehřáté na 180 °C a pečte cca 45 minut (tady záleží, jak vám trouba peče). Pokud by se vám zdálo, že vrchní část vám více hnědne, ale spodní ještě není propečená, přikryjte alobalem. 

9) Po upečení vytáhněte z trouby a můžete potřít rozšlehaným vajíčkem nebo směsí vytvořenou z vlažné vody, moučkového a vanilkového cukru (3 lžíce vody, 2 lžíce moučkového cukru a 1 lžíce vanilkového cukru).

                             

1 komentář:

  1. Tak takuto klasicku vianocku som este nerobila, co musim napravit!

    OdpovědětVymazat

Děkuji všem za milé komentáře.